کد خبر:5578
پ

«گواهی حلال» برای واکسن فلج اطفال موسسه رازی صادر شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، دکتر غلامرضا حنیفی، معاون تضمین کیفیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی درباره اخذ گواهی حلال واکسن فلج اطفال (پولیو رازی) گفت: پس از درخواست کشورهای همجوار مسلمان برای دریافت واکسن های پزشکی موسسه رازی و با توجه به اینکه این کشورها تنها به واکسن های دارای […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، دکتر غلامرضا حنیفی، معاون تضمین کیفیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی درباره اخذ گواهی حلال واکسن فلج اطفال (پولیو رازی) گفت: پس از درخواست کشورهای همجوار مسلمان برای دریافت واکسن های پزشکی موسسه رازی و با توجه به اینکه این کشورها تنها به واکسن های دارای برچسب گواهی حلال، مجوز واردات به کشورشان را می دهند، اخذ این گواهی برای محصولات پزشکی در دستورکار معاونت تضمین کیفیت قرار گرفت.

وی با بیان اینکه این گواهی موید حلال بودن مواد اولیه مصرفی واکسن بوده و برای کشورهای اسلامی بسیار حائز اهمیت است، مطرح کرد: تاکنون این کار برای واکسن های پزشکی ساخت کشورمان انجام نشده و مشخص نبود کدام ارگان گواهی حلال صادر می کند. برای اخذ این مدرک به چندین ارگان مراجعه کردیم و در نهایت چون واکسن فلج اطفال و مواد اولیه استفاده شده در این واکسن در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ثبت شده، گواهی حلال از سوی این وزارت خانه صادر شد.

معاون تضمین کیفیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی همچنین از انجام اقدامات لازم برای دریافت گواهی حلال سایر واکسن های پزشکی خبر داد و با بیان اینکه به زودی تمام محصولات پزشکی موسسه رازی گواهی حلال دریافت می کنند، تأکید کرد: موسسه برای صادرات این واکسن ها گواهی آزاد فروش اخذ می کند و ضمن تحویل تعهدات خود به وزارت بهداشت، مازاد واکسن را به کشورهای متقاضی صادر می کند. عراق، بنگلادش، فیلیپین و پاکستان از جمله کشورهای خواستار واکسن های پزشکی موسسه رازی هستند.

حنیفی با اشاره به اینکه صادرات واکسن های این موسسه علاوه بر درآمدزایی، موجب معرفی گسترده برند موسسه رازی در کشورهای مختلف می شود، اظهار کرد: گفتنی است بیش از ۱۷ سال است بیماری فلج اطفال از طریق واکسیناسیون سراسری با واکسن موسسه رازی در کشور ریشه کن شده است. سال گذشته نیز سازمان بهداشت جهانی (WHO) حذف بیماری سرخک را در ایران اعلام کرد. واکسن سرخک در موسسه رازی تولید می شود و برای مصرف در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری