کد خبر:4958
پ

گذشت اولیای دم از قصاص قاتل جوان در کرج

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، سال ۹۱ در یکی از روستاهای اطراف کرج جوانی حدودا ۲۰ ساله در یک درگیری دوست خود را به قتل می رساند. وی پس از قطعی شدن حکم قصاص انتظار اجرای حکم را می کشید که در نهایت به همت خانواده اش، بزرگان روستا و همچنین مدیر و […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، سال ۹۱ در یکی از روستاهای اطراف کرج جوانی حدودا ۲۰ ساله در یک درگیری دوست خود را به قتل می رساند. وی پس از قطعی شدن حکم قصاص انتظار اجرای حکم را می کشید که در نهایت به همت خانواده اش، بزرگان روستا و همچنین مدیر و مددکار ندامتگاه مرکزی، در یک حرکت خداپسندانه و سخاوتمندانه، اولیای دم بدون دریافت دیه از اجرای حکم قصاص گذشتند.

مرتضوی، مدیرکل زندان های استان البرز در این رابطه گفت: با احتساب این مورد ۱۲ پرونده قصاص از ابتدای سال جاری تاکنون با کمک همکاران تلاشگر زندان های استان البرز منجر به اخذ رضایت شده است. همکاران من به صورت مداوم با اولیای دم در ارتباط هستند و گاهی برای یک پروند علاوه بر تماس های مکرر جلسات حضوری چندین ساعته نیز برگزار و حتی برای این مهم به شهر و استان های دیگری نیز مسافرت می کنند تا بتوانند اولیای دم را از اجرای حکم قصاص منصرف کنند که در این راستا وساطت ریش سفیدان و بزرگان خانواده ها بسیار تأثیرگذار است.

وی بیان کرد: بخشش از خون عزیز بسیار دشوار است و کسانی که از قصاص نفس می گذرند طبع بزرگی دارند؛ قصاص یکی از احکام شریعت اسلامی است که نقش بسیار مهمی در باز دارندگی جرائم دارد اما خداوند در آیه ۱۷۸ سوره بقره نیز به بخشش اشاره می کند و این بخشش را کاری نیک و رحمتی از سوی پروردگار بر می شمارد. تلاش بر این است تا خانواده دیگری عزادار نشود و از طرفی نجات جان یک انسان نیز بسیار ارزشمند است.

اکبری پور، مددکار ندامتگاه مرکزی که در اخذ این رضایت نقش مؤثری داشت نیز گفت: شاید هر یک ما در لحظه عصبانیت کنترل خود را از دست بدهیم و دست به انجام کاری بزنیم که بعدها پشیمان شویم؛ بسیاری از کسانی که در زندان به جرم قتل تحمل کیفر می کنند و منتظر اجرای حکم هستند بسیار نادم هستند اما شاید دیگر زمانی برای جبران از سوی آن ها نباشد. تلاش ما بر این است که این فرصت را با لطف الهی به آنها بازگردانیم.

وی در خصوص رضایت اخیر مطرح کرد: پس از هشت جلسه و ملاقات با اولیای دم موفق شدیم ابتدا به شرط دریافت دیه و سپس بدون دریافت دیه آنها را متقاعد کنیم تا این اقدام خداپسندانه را انجام دهند و قاتل را که از سر بی تجربگی دچار این اشتباه شده بود را مورد عفو و بخشش قرار دهند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری