کد خبر:4672
پ

کشف ۶ ظرف سفالی تاریخی در تپه باستانی موشلان ساوجبلاغ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، فریدون محمدی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز از کشف ۶ ظرف سفالی تاریخی در محوطه تاریخی موشلان تپه ساوجبلاغ در پژوهش های باستانی خبر داد و گفت: در این راستا به دنبال کشف لایه های باستانی و یافته هایی مبنی بر وجود […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، فریدون محمدی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز از کشف ۶ ظرف سفالی تاریخی در محوطه تاریخی موشلان تپه ساوجبلاغ در پژوهش های باستانی خبر داد و گفت: در این راستا به دنبال کشف لایه های باستانی و یافته هایی مبنی بر وجود ظروف سفالی در  سایت تاریخی موشلان پژوهش های تیم باستان شناسی به آثار ارزشمند تاریخی دست پیدا کردیم.

وی افزود: در پی این کاوش ها ۶ ظرف کامل سفالی که تخمین زده می شود مربوط به هزاره پنجم باشند، کشف شد که مشتمل بر ظروف پایه‌دار، خمره‌های سفالی و ظروفی با آبریز ناودانی شکل قرمز با نقوش هندسی و حیوانی (نقش بز) بوده که در نوع خود منحصر به فرد هستند. اکنون با دستیابی به این ظروف سفالی تاریخی، مقرر شده است در خصوص وضعیت عرصه و حریم موشلان تپه اسماعیل آباد، مجدد مطالعاتی توسط تیم های پژوهشی انجام شود.

محمدی مطرح کرد: با توجه به اهمیت تعیین عرصه و حریم تپه باستانی موشلان شهرستان ساوجبلاغ در سال های گذشته به دلیل تعریف نکردن این حریم، زمین خواران از موقعیت استفاده و باغ هایی را در آن نزدیکی ها احداث کردند که با مطالعات جدید آثار جدید تاریخی نیز در محل این باغات کشف شده است. باتوجه به آثار به دست آمده سفالی متعلق به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد و همچنین ۱۰ طبقه معماری ادامه عملیات گمانه زنی در موشلان تپه به منظور تعیین عرصه و حریم این محوطه تاریخی با یک بازنگری دنبال می شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری