کد خبر:4258
پ

کارگران جهادگران جبهه اقتصاد هستند/افزایش سرمایه اجتماعی با خرید کالای ایرانی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، به علت شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های اکید مسئولان و متخصصان امور بهداشتی و درمانی مبنی بر پرهیز از برگزاری تجمعات با هدف جلوگیری از گسترش بیماری که منجر به توقف موقت برگزاری مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه شده است، آیت‌الله حسینی همدانی در قالب نهمین خطبه مکتوب […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، به علت شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های اکید مسئولان و متخصصان امور بهداشتی و درمانی مبنی بر پرهیز از برگزاری تجمعات با هدف جلوگیری از گسترش بیماری که منجر به توقف موقت برگزاری مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه شده است، آیت‌الله حسینی همدانی در قالب نهمین خطبه مکتوب جمعه توصیه‌ها و تذکراتی را بیان کرد. متن این خطبه مکتوب به شرح زیر است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

اَلحَمدُالله رَبِّ‌العالَمینَ وَالصَّلاهُ وَالسَّلامُ عَلی رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ الطّاهِرین.

سلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته.

اولین جمعه ماه مبارک رمضان است که دهمین هفته‌ی بدون نماز جمعه را سپری می‌کنیم تا در قطع چرخه ابتلا به بیماری که ستاد مبارزه با ویروس کرونا گفته است وظیفه خود را عمل کرده باشیم و امیدواریم به زودی این بلیه ریشه‌کن شود. در این خطبه مکتوب به تعدادی از مناسبت‌ها اشاره‌ای می‌کنم.

استقامت و زمانه شناسی، دو شاخصه وجودی حضرت خدیجه (س)

بنا به روایتی هفتم رمضان المبارک وفات حضرت ابوطالب عموی بزرگوار و حامی رسول خدا است که در همان سال در دهم ماه مبارک (۱۵ اردیبهشت) حضرت خدیجه حامی دیگر پیامبر از دنیا رفت و آن سال را عام الحزن نامیدند.

بانوی گرامی اسلام که سیده قریش بود و به او ام الایتام می‌گفتند، به فرموده قرآن بعد از اینکه همسر رسول خدا شد، ملقب به ام المومنین شد؛ اولین بانویی که دعوت الهی پیامبر را لبیک گفت و به اسلام گروید و لقب اولین مؤمنه تاریخ اسلام را برای خود ثبت کرد.

این بانوی بزرگوار از جایگاه ویژه نزد رسول خدا (ص) برخوردار و دارای سجایای اخلاقی و اوصاف بی‌نظیری بود. رسول خدا در هنگام معرفى آن بانو به جبرائیل امین، از ایشان با تعبیر «هذِهِ صِدِّیقَه اُمَّتِى» یاد فرموده ‏اند که امام صادق علیه‌السلام در توضیح این صفت در جلد یک اصول کافی ‏فرمودند: «مقصود از صدیقه، «معصومه» است.»

پیامبر اکرم (ص) در رابطه با عظمت جایگاه ام المومنین حضرت خدیجه سلام‌الله علیها فرمودند: «سوگند به خدا، پروردگار کسی را بهتر از خدیجه نصیبم نکرد زیرا درحالی‌که مردم، کفر می‌ورزیدند، او به من ایمان آورد، درحالی‌که مردم مرا تکذیب می‌کردند، او مرا تصدیق کرد و درحالی که مردم محرومم کرده بودند، او با دارائی‌های خود به من کمک کرد و خداوند از او به من فرزندانی عطا کرد که از سایر همسرانم چنین موهبتی نصیبم نشد.» (می‌دانید که رسول خدا همسرانی داشت که از شوهران دیگر فرزند داشتند ولی از رسول خدا بچه‌دار نشدند) و این نشانه طهارت درونی این بانوی گرامی است که باید مادر صدیقه طاهره، ام الائمه النجباء النقباء باشد.

جایگاه ویژه خدیجه کبری (س) وقتی معلوم می‌شود که شرایط زمانی آن دوران را خوب بررسی کنیم. وقتی دشمنان رسول خدا شروع کردند به تضعیف و انواع تهمت‌ها و دروغ‌ها را (که قرآن کریم به آن‌ها اشاره دارد) به حضرت زدند، حضرت خدیجه (س) اقدامی کرد که دشمن در نقشه‌ای که داشت ناکام شد و آن کار، تصدیق رسول خدا (ص) بود. این عمل آثار فراوان فرهنگی و اجتماعی در نشر و توسعه اسلام و اهداف رسول خدا (ص) داشت.

لذا درسی که بانوان و هر انسان حق‌طلبی می‌تواند از حضرت خدیجه سلام‌الله علیها بگیرد و در دوران امروز در مقابل انحرافات القاء شده از طرف دشمنان دین و اهل‌بیت و انقلاب بایستد، زمان‌شناسی و اقدام به‌موقع در دفاع از حق و ایستادگی تا رسیدن به نتیجه مطلوب است.

خدیجه کبری (س) تا روز آخر حیات طیبه‌اش لحظه‌ای از اهداف عالی اسلام عقب ننشست تا بالاخره در دهم ماه مبارک رمضان سال دهم بعثت بعد از سه سال محاصره در شعب ابیطالب از دنیا رفت. خدای تعالی ما را هم‌نشین این بانوی گرامی قرار دهد، ان‌شاءالله.

کار کارگران حکم جهاد در جبهه اقتصاد را دارد

اول ماه می (۱۲ اردیبهشت) روز جهانی کارگر است. بقاى بشریت و تکامل مادى و معنوى انسان‏ ها، همیشه در گرو کار و تلاش بوده و همه می‌دانیم که بشر در طول تاریخ با کار توانسته است نیازهایش را تأمین و بر مشکلات فردی و اجتماعی و معنوی خود غلبه کند و به حیاتش با شادابی ادامه دهد و قطعاً قسمت اعظم بدبختی‌های افراد و جوامع از بیکاری و تنبلی و تن‌پروری نشأت می‌گیرد.

و از آنجا که اسلام تنها دین کامل و جاودانه الهى است که براى سعادت دنیا و آخرت بشر طرح و نقشه ارائه داده و تمام شئون فردى و اجتماعى انسان‏ را در نظر داشته، برای کار و تلاش و جلوگیرى از بیکارى و تنبلی دقیق ‏ترین برنامه‌ها را ارائه کرده است.

اسلام کار و طلب روزى حلال را بالاترین عبادت می‌داند؛ رسول خدا صلی‌الله علیه و آله فرمودند: «عبادت ۷۰ جزء دارد برترین آن‏ها کار و کوشش براى به دست آوردن روزى حلال است.» انسان بیکار مذمت شده و حتی در روایت داریم که دعایش مستجاب نمی‌شود.

کار ولو ساده و سبک باشد، اما موجب شرافت بوده و بهتر از آن است که انسان دست نیاز پیش دیگران دراز کند و سربار آنان باشد. در حدیث آمده است: «اگر انسان طنابى بردارد و سر به کوه ‏گذارد و هیزم بر پشت بکشد، بهتر از آن است که دست نیاز پیش دیگران دراز کند.»

خرید کالای ایرانی موجب افزایش سرمایه اجتماعی و توانمندی اقتصادی می شود

بنابراین همان‌طور که کار ارزش دارد کارگر هم ارزشمند است و موردتکریم. اهمیت و نقش کارگران و کار آنان در نظام اسلامى اهمیت جهاد در جبهه اقتصاد را دارد. کارگر ایرانى در این میدان مبارزه دو کار می‌کند هم تولید می‌کند و کشور را به سمت استقلال و خودکفائی و عدم وابستگی به بیگانگان پیش می‌برد و هم فرهنگ اسلام را در مورد کار و کارگر نشر و توسعه می‌دهد. اینکه تأکید می‌شود کالای ایرانی که به دست تولیدکنندگان داخلی ساخته‌شده خریداری و استفاده شود به این جهت است که موجب افزایش سرمایه اجتماعی و توانمندی اقتصادی خواهد شد.

مشارکت در امر تولید باید همه‌جانبه و همه‌گیر باشد

امسال را رهبر معظم انقلاب سال جهش تولید نامیدند. این جهش توسط چه کسانی محقق می‌شود؟ همان کسانی که گام اول که رونق تولید بود را برداشتند. چون با رونق تولید، چرخ تولید به حرکت درمی‌آید و موتور آن فعال می‌شود و با جهش تولید، سرعت آن بالا می‌رود. کارگران بزرگوار و تولیدکنندگان در سال رونق تولید، تولید را از رکود خارج کردند اما امسال باید با حداکثر قدرت و ظرفیت کار کرد و نباید کارخانه‌ای تعطیل و نیمه تعطیل باشد.

مشارکت در امر تولید باید همه‌جانبه و همه‌گیر باشد. اگر در سال رونق تولید، به مردم توصیه می‌شد که کالای ایرانی باکیفیت تهیه کنند و به مشابه خارجی توجه نکنند تا کارگری بیکار و کارخانه‌ای تعطیل نشود، امسال باید مسئولان وارد عرصه شوند و با جدیت و سیاست‌گذاری صحیح و دید وسیع به آینده، اولویت‌های جهش را در نظر گیرند و حرکتی هماهنگ و زنجیره‌ای در بخش‌های مختلف راه‌اندازی کنند.

نقش معلم انسان‌سازی است                                 

دوازدهم اردیبهشت ماه و هفته گرامیداشت مقام معلم در ایام شهادت معلم انقلاب آیت‌الله علامه مرتضی مطهری را که امسال با روزهای ماه مبارک رمضان مقارن شده است گرامی می‌داریم و برای خانواده بزرگ آموزش‌وپرورش و به خصوص اساتید و معلمان گرانقدر از خدای تعالی که اولین معلم بشر است توفیق بیشتر مسألت می‌نماییم.

اگر معلم بخواهد به همه وظائفش عمل کند، رسالتی دارد هم‌افق با رسالت انبیاء الهی. چون باید مخاطب خود را (از هر قشر و سن که باشند) به کمال برساند. نقش معلم انسان‌سازی است. گذشته از علم و دانش؛ معرفت و اخلاق می‌آموزد.

قدردانی از معلم تشکر از خداست

قدردانی از معلم اولاً تشکر از خداست و بعد تشکر از انبیاء و سپس تشکر از خوبی‌ها و زیبایی‌ها و فضیلت‌ها و کرامت‌ها و …. معلمی که دائماً بر بالا بردن سطح علمی و عملی خویش تلاش دارد، می‌تواند در شاگردانش روحیه تفکر و تعقل را احیا کند. معلم است که با وفای به عهد و پیمانش و عمل به آنچه گفته، می‌تواند شاگردانی وفادار و متعهد تحویل دهد.

معلم اگر عزیز باشد و منیع الطبع، که ولله العزه و لرسوله و للمومنین، شاگردانش باعزت و شریف و کریم خواهند بود. شاگرد این مکتب در مقابل اربابان زر و زور و تزویر هرگز خضوع نمی‌کند. برای حفظ ارزش‌های الهی و آرمان‌های بلند اسلامی و اجرای دستورات قرآنی با ایثار تمام به زیر تانک می‌رود (شهید فهمیده) و باافتخار و سینه‌ای ستبر، گردن به زیر تیغ می‌دهد. (شهید حججی) و در مقابله با جرثومه فساد و آمریکای پلید و اسرائیل خبیث تا جدا شدن دست از پیکر و قطعه‌قطعه شدن بدن از پای نمی‌نشیند. (شهید سلیمانی) و خود، معلم می‌شود.

معلمی که به فکر خودسازی و دگرسازی و هدایت نباشد معلم نیست. معلم باید مثل رسول خدا سوز و عشق هدایت و تربیت داشته باشد. با این دید دیگر معلمی را شغل و حرفه نمی‌داند بلکه ذوق و هنری است که منشأ آن معلم بودنِ خداست که فرمود الرحمن علم القرآن.

وظیفه معلم تربیت جوان مؤمن طراز انقلاب اسلامی است

در این آغاز راه چله دوم انقلاب با رهنمودهای جلودار بصیر و شجاع و در دست داشتن بیانیه گام دوم برای خودسازی و جامعه پردازی و تمدن سازی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی روحی و ارواح العالمین فداه، برای تربیت و ساختن جوانانی که باید شانه‌های خود را زیر بار مسئولیت دهند و قله‌های دانش را فتح کنند، احتیاج به معلمان و اساتید باهمت و اراده‌ای هست که با نظم و برنامه مسیر رسیدن به اهداف بزرگ را نشانه‌گذاری کنند و با عملیاتی کردن اسناد بالادستی که در اختیاردارند، با امید به آینده، تا رسیدن به مقصد، مسیر را فرماندهی کنند و برای همه لحظه‌های عمر برنامه داشته باشند.

وظیفه معلمان همیشه مهم و بزرگ بوده ولی امروز که وظیفه تربیت جوان مؤمن طراز انقلاب اسلامی را به عهده دارد، وظیفه‌اش بزرگ‌تر است. امید به آینده، ایجاد شوق و حرکت آفرینی، کار معلم مؤمن روشن‌ضمیر و آینده‌نگر است. معلم بینا، دانش آموزش را بصیر و آگاه و مستقل و شجاع و استکبارستیز پرورش می‌دهد. روز معلم، روز تشکر و قدردانی از فضیلت و کمال است، دست همه اساتیدم را می‌بوسم و قدردان تمام معلمان استان البرز هستم.

فشار آمریکا و اسرائیل به پلیس آلمان

تحت‌فشار آمریکا و اسرائیل، پلیس آلمان به تعدادی مسجد و منزل مسلمانان به اتهام کمک مالی به تروریست‌ها که منظورشان حزب‌الله لبنان است حمله کرد و همچنین به داستان جدیدی که آمریکای تروریست دنبال می‌کند برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در نوبتی دیگر اگر فرصت شد می‌پردازم.

قدردانی امام‌جمعه کرج از عوامل رزمایش مواسات و همدلی

در اینجا لازم می‌دانم از آحاد مردم، طلاب، دانشجویان، گروه‌های جهادی، امناء مساجد، خیرین، دستگاه‌های معین و فعال در این عرصه و به‌خصوص برادران و خواهران بسیجی که خالصانه در طرح مواسات شرکت کردند و صحنه‌های بدیع و ماندگاری را شبیه دوران دفاع مقدس خلق کردند تشکر و قدردانی کنم و تذکر دهم دستورات ستاد مبارزه با ویروس کرونا و رعایت اصول بهداشتی بخصوص در اماکن عمومی را تا پایان دوره جدی بگیرید.

خدایا تو را قسم می‌دهیم فرج مولایمان ولی‌عصر ارواحنا فداه نزدیک بگردان. ما را از شیعیان و محبان و موالیان آن حضرت قرار بده. بیماری و بلا از مردم عالم که مستکبر و طاغی نیستند مرتفع بگردان. در این اولین جمعه ماه مبارک رمضان همه گذشتگانمان، شهدا، امام شهیدان درجاتشان عالی بگردان./ قرضِ قرض داران ادا بگردان/ فقرا بی‌نیاز بگردان/ برهنگان را بپوشان/ غم غم‌زدگان مرتفع بگردان/ مشکلات مسلمین اصلاح بفرما / رهبر فرزانه و عزیزمان در پناه خود محفوظ بدار.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته.

دوازدهم اردیبهشت نودونه

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری