کد خبر:4330
پ

پیش بینی برداشت ۶۲ هزار تن گندم از مزارع البرز

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، سید مجید موسوی، از اجرای برنامه های متنوع به منظور توسعه کمی و کیفی محصولات زراعی کشت پاییزه از جمله گندم، جو و کلزا در البرز خبر داد و گفت: در سال زراعی جاری، ۱۰ هزار و ۶۶۱ هکتار سطح سبز در ۶ شهرستان استان محقق شده است. […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، سید مجید موسوی، از اجرای برنامه های متنوع به منظور توسعه کمی و کیفی محصولات زراعی کشت پاییزه از جمله گندم، جو و کلزا در البرز خبر داد و گفت: در سال زراعی جاری، ۱۰ هزار و ۶۶۱ هکتار سطح سبز در ۶ شهرستان استان محقق شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز ادامه داد: از این مقدار، یک هزار و ۳۵۹ تن توزیع بذرهای اصلاح شده، ۴ هزار و ۸۳۵ تن توزیع کود پایه و سرک به تمام مزارع و ۷ هزار و ۸۸۱ هکتار عملیات مبارزه با علف های هرز مزارع گندم بوده است.

به گفته وی، یک هزار و ۴۵۲ هکتار مبارزه با سن غلات در مرحله مادر، آغاز عملیات کنترل زنگ زرد و سایر بیماری های گندم در سطح ۴۰ هکتار از دیگر اقدامات انجام شده است که با توجه به بارندگی های خوب فصل بهار انتظار می رود در مجموع حدود ۶۲ هزار تن گندم از مزارع استان البرز برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با اشاره به نیاز به حدود ۴۰ دستگاه کمباین برای برداشت گندم اذعان کرد: تاکنون ۵ هزار و ۲۳۰ هکتار از مزارع گندم با استفاده از انواع کودهای حاوی عناصر ماکرو و میکرو به منظور افزایش کمی و کیفی گندم محلول پاشی شده است.

موسوی از کشت ۶ هزار و ۷۲۴ هکتار محصول جو در البرز نیز خبر داد و افزود: این مقدار شامل ۴۵۵ تن توزیع بذر اصلاح شده، ۲ هزار و ۶۷۷ تن توزیع کود پایه و سرک به تمام مزارع و ۴ هزار و ۵۶۰ هکتار عملیات مبارزه با علف های هرز مزارع جو برای کنترل علف های پهن برگ و نازک برگ است.

به گفته وی، مبارزه با سن غلات در مرحله مادر در ۵۵۰ هکتار نیز صورت گرفته است و با توجه به بارش های خوب انتظار می رود ۳۲ هزار تن محصول جو از مزارع استان برداشت شود که برای تحقق این مقدار برداشت حدود ۳۰ دستگاه کمباین در محصول جو موردنیاز است. تاکنون ۳ هزار و ۲۳۱ هکتار از مزارع جو محلول پاشی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با اشاره به اینکه سطح کشت کلزا در البرز در سال زراعی ۹۹-۹۸ حدود ۹۲۱ هکتار بود، بیان کرد: کشت این محصول پس از حذف مزارع ضعیف و … به ۹۰۴ هکتار رسیده که نسبت به سال زراعی گذشته حدود ۸۰ درصد رشد داشته است.

موسوی با اشاره به برنامه های حمایتی سازمان جهاد کشاورزی از کشت این محصول استراتژیک اظهار کرد: حدود ۶ هزار کیلوگرم تأمین بذر اصلاح شده هیبرید و OP (آزاد گرده افشان)، پرداخت یارانه خرید دستگاه کارنده به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به ازای هر دستگاه و پرداخت تسهیلات کشت به مبلغ ۵۰ میلیون ریال به ازای هر هکتار از جمله این برنامه هاست.

وی با اشاره به تأمین سموم علف کش پیش رویشی و پس رویشی، تأمین نهاده کود شیمیایی پایه (ازته، فسفاته و پتاسه) و کود سرک (ازته) به تمام مزارع افزود: مبارزه با علف های هرز در یک هزار و ۱۲ هکتار، تأمین کود پایه و سرک به مقدار ۷۵۰ تن و مبارزه با شته روغنی و سایر آفات در ۶۳۱ هکتار نیز صورت گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اظهار کرد: با توجه به موارد مذکور و نیز نزولات جوی مناسب انتظار می رود متوسط عملکرد در مزارع کلزا در البرز به حدود ۲ هزار و ۳۲۰ کیلوگرم در هکتار و مجموع برداشت این محصول نیز به حدود ۲ هزار و ۱۰۰ تن برسد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری