کد خبر:4995
پ

مراکز جامع درمان اعتیاد در البرز راه اندازی شد/تحویل بیش از ۶۰۰ واحد مسکونی به مددجویان البرزی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، دکتر اسدالله حیدری، مدیرکل بهزیستی استان البرز ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی و به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه ۲۱ تا ۲۷ تیرماه هفته بهزیستی نامگذاری شده است، گفت: امسال سازمان بهزیستی کشور شعار «بهزیستی در گام […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، دکتر اسدالله حیدری، مدیرکل بهزیستی استان البرز ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی و به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه ۲۱ تا ۲۷ تیرماه هفته بهزیستی نامگذاری شده است، گفت: امسال سازمان بهزیستی کشور شعار «بهزیستی در گام دوم شفافیت، تحول خدمت و ارتقای سلامت اجتماعی در خانواده» را برای هفته بهزیستی انتخاب کرده است.

وی ضمن تقدیر از زحمات اصحاب رسانه افزود: افراد فعال در حوزه خبر و اطلاع رسانی استان البرز افرادی توانمند، اهل قلم و آگاه به مسائل بوده و کاملا حرفه ای و دغدغه مند در پیگیری مشکلات طبقات فرودست جامعه و افراد جامعه هدف تحت پوشش بهزیستی هستند. این قشر همیشه یار و یاور و همراه ما بوده اند تا بتوانیم به اهداف مقدسی که این دستگاه متولی رفاه اجتماعی دارد دست یابیم.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در خصوص برنامه‌های هفته بهزیستی عنوان کرد: حضور در گلزار شهدا، نشست خبری با اصحاب رسانه به صورت ویدیو کنفرانس، مانور اورژانس اجتماعی، افتتاح خیریه اشتغال و کارآفرینی، افتتاح مرکز جامع درمان اعتیاد و اهدای لباس مخصوص افراد دارای معلولیت به بهزیستی سراسر کشور در مرکز استان البرز از جمله این برنامه ها هستند.

حیدری بیان کرد: افتتاح مواردی از جمله کارگاه قالیبافی ویژه ناشنوایان، افتتاح کلینیک بلع و دهان، کانکس کاهش آسیب در شهرستان کرج و فردیس و همچنین ساختمان اورژانس اجتماعی فردیس و موبایل سنتر در این شهرستان از جمله دیگر اقدامات اجرایی بهزیستی استان البرز در هفته پیش رو هستند؛ علاوه بر این موارد، افتتاح مرکز اقامتی پیام راه نور نظرآباد و بهره برداری طرح های اشتغال زایی در این شهرستان نیز صورت خواهد گرفت.

تحویل ۶۹۳ واحد مسکونی به مددجویان تحت پوشش بهزیستی البرز

وی از تحویل ۶۹۳ واحد مسکونی به مددجویان تحت پوشش بهزیستی استان البرز در سال ۹۸ خبر داد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۵۰ مورد محقق شده است. در سال گذشته بهره مندی ۸۷۴ نفر از مددجویان بهزیستی از تسهیلات اشتغالزایی به مبلغ ۳۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان مدنظر قرار داده شد که در این میان، مبلغ دو میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان تسهیلات به ۶۶ نفر در سه ماهه نخست سال جاری پرداخت شد.

مدیرکل بهزیستی استان البرز اعتبار جذب شده خیرین توسط مشارکت های مردمی بهزیستی البرز در سال جاری را ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و تعداد افرادی که در سال گذشته حائز شرایط بیمه بوده اند را ۶۶۲ نفر برشمرد و گفت: در زمینه جذب مشارکت های مردمی مشتمل بر کمک های نقدی، غیرنقدی و خدماتی نیز در سال گذشته رقمی بیش از ۳۱ میلیارد تومان حاصل شد.

حیدری با اشاره به اینکه تعداد مراکز تحت پوشش بهزیستی البرز ۸۱۹ مورد بوده که از این تعداد ۵۵۰ مورد مرکز و ۲۶۹ مورد موسسات غیرانتفاعی هستند، اذعان کرد: آموزش های لازم در حوزه پیشگیری در بستر فضای مجازی (موشن گرافیک) پیش برده شده و پکیج های پیشگیری از خود کشی برای نخستین بار در سطح کشور در استان البرز تهیه شده است.

وی با اشاره به راه اندازی موبایل سنتر در مرکز فردیس برای توسعه فعالیت ها در راستای کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد اضافه کرد: در این زمینه کانکس هایی در کرج، فردیس و اشتهارد ایجاد شده است. در حال حاضر ۶۶ مرکز غیر دولتی، ۱۰۰ مرکز اقامتی میان مدت (کمپ)، دو مرکز تی سی، سه شلتر، دو مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد و یک مرکز کاهش آسیب نیز در حوزه پیشگیری در حال فعالیت هستند.

ایجاد مراکز جامع درمان اعتیاد مردان و زنان

حیدری اذعان کرد: یک مرکز جامع درمان اعتیاد برای مردان و یک مرکز نیز برای زنان در استان البرز ایجاد و بالغ بر ۲۱ پایگاه سلامت روان محلی و ۹ گروه همیار نیز در سطح محلات و مناطق آسیب دیده دایر شده است. توزیع بسته های حمایتی میان ۱۵ هزار و ۶۷۰ نفر از اقشار آسیب دیده از کرونا و ارائه ماسک، دستکش و موادضدعفونی کننده و دیگر اقلام بهداشتی به مبلغ ۸ میلیارد و ۴۷۰ میلیون ریال توسط بهزیستی البرز صورت گرفته است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز مبلغ حمایت مالی از مراکز اقامتی و کاهش آسیب های ناشی از کرونا را بالغ بر دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و با اشاره به ارائه خدمات مشاوره به ۲۳ هزار و ۷۲۸ نفر در سال گذشته مطرح کرد: در سه ماهه نخست سال جاری این رقم ۳ هزار و ۶۱۵ نفر بوده است. در سه ماهه پایانی سال ۹۸ نیز بیش از ۸ هزار و ۱۰۸ مورد خدمات مشاوره ای در زمینه بیماری کرونا ارائه شده است.

وی از ارائه خدمات مشاوره به سه هزار و ۶۱۵ نفر در فصل بهار سال جاری خبر داد و گفت: آمار خشونت های خانگی دوران کرونا نیز در سه ماهه پایانی سال ۹۸ و بهار سال جاری به ترتیب برابر چهار هزار و ۷۳۵ و دو هزار و ۴۸۰ مورد بوده است. همچنین در سال گذشته ۳۹ هزار و ۲۲۴ مورد غربالگری شنوایی نوزادان و بیش از ۱۲۳ هزار و ۹۸۲ مورد نیز پیشگیری از تنبلی چشم صورت گرفته است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با اشاره به انجام مشاوره ژنتیک برای ۴ هزار و ۳۱۷ نفر در سال گذشته و ۸۲۰ نفر در سه ماهه نخست سال جاری، اقداماتی مانند اجرای طرح پیشگیری از کرونا ویژه معتادان متجاهر را از جمله برنامه های مهم سال جاری برشمرد و افزود: در زمان شیوع کرونا، ۱۲ هزار و ۳۰۰ فرد معتاد از خدمات پاتوق ها بهره مند شده اند.

کودک آزاری، همسر آزاری و خشونت خانگی، بیشترین علل تماس با شماره ۱۲۳

وی با بیان اینکه راه اندازی مرکز توانمندسازی زنان و غربالگری ژنتیک معلولین تحت پوشش بهزیستی برای خانواده هایی که دارای چند معلول هستند نیز از جمله دیگر مواردی است که امسال مورد توجه قرار داده شده است، ادامه داد: ۵ هزار و ۶۳۵ نفر تحت حمایت های مستمر معاونت امور اجتماعی هستند. بیش از ۹۰ درصد فعالیت ها در این حوزه به بخش خصوصی واگذار شده است.

حیدری با اشاره به وجود بیش از ۲۵ مرکز دولتی و ۳۱۶ مرکز غیردولتی واحد اجتماعی بهزیستی در استان البرز خاطرنشان کرد: ۴۰ هزار و ۱۴۷ نفر در سال گذشته از خدمات این واحد بهره مند شده اند. در سال ۹۸، بیش از ۳۰ هزار تماس با شماره ۱۲۳ معاونت اجتماعی بهزیستی البرز برقرار شده که از این تعداد بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ تماس مرتبط با حوزه کاری این مجموعه بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز تعداد تماس های برقرار شده با شماره ۱۲۳ را در سال جاری بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ مورد اعلام کرد و بیشترین علل تماس و گزارش های مرتبط را در خصوص کودک آزاری، همسر آزاری و خشونت خانگی برشمرد و بیان کرد: راه اندازی کارگاه های تولید ماسک و گان بهداشتی به همت زنان سرپرست خانوار با ظرفیت تولید روزانه یک هزار عدد ماسک عملیاتی شده است.

وی از اجرای طرح پیشگیری و مراقبت از شیوع ویروس کووید- ۱۹ ویژه کودکان کار و خیابان خبر داد و اضافه کرد: توزیع بیش از ۳ هزار پک اقلام بهداشتی طی چهار مرحله در کرج، ساوجبلاغ، فردیس و نظرآباد صورت گرفته است. آموزش و ساماندهی ۱۵ نفر از مددکاران داوطلب به مدت یک ماه با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز و تشکیل دو گروه کاری در فضای مجازی محقق شده است.

آموزش بیش از ۶۵ درصد از زنان سرپرست خانوار به منظور ارتقای سطح توانمندی جامعه هدف

حیدری هدف از این کار را ارائه خدمات مددکاری، اجتماعی و روانشناختی در سطح نقاهتگاه های فعال استان البرز که در راستای ارتقای حمایت های روانی از خانواده های دارای عضو مبتلا به کرونا انجام شده است، دانست و عنوان کرد: آموزش بیش از ۶۵ درصد از زنان سرپرست خانوار به منظور ارتقای سطح توانمندی جامعه هدف نیز اجرایی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در رابطه با اقدامات بهزیستی استان در حوزه توانبخشی با اشاره به اینکه تعداد افراد تحت پوشش این بخش بالغ بر ۳۳ هزار و ۱۰۷ نفر است، بیان کرد: ۷۹ مرکز غیردولتی و هفت مرکز دولتی زیرمجموعه حوزه توانبخشی هستند و سه هزار و ۲۹۹ نفر مقیم مراکز شبانه روزی هستند. در سال گذشته ۱۳ میلیارد ریال برای خرید تجهیزات توانبخشی و حدود سه میلیارد ریال کمک هزینه ارتز و پروتز هزینه شده است.

وی از صرف بیش از یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال هزینه برای خدمات تعمیر و کاشت حلزون ۱۴۸ نفر خبر داد و اذعان کرد: خرید خدمات توانپزشکی به مبلغ یک میلیارد و ۷۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال نیز برای ۴۲۳ نیز صورت گرفت. فعالیت مراکز روزانه، شبانه روزی و توانپزشکی صد درصد به بخش غیر دولتی واگذار و مابقی فعالیت ها نیز با انعقاد تفاهم نامه ای به صورت ۶۰ درصدی به بخش خصوصی سپرده شده است.

حیدری با اشاره به واریز کمک هزینه با سرانه ۵ میلیون ریالی به تمامی مراکز شبانه روزی برای دو هزار و ۱۴۳ نفر و به مبلغ یک میلیارد و ۷۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال در زمینه بیماری کووید ۱۹ مطرح کرد: پرداخت کمک هزینه وسایل بهداشتی به تمامی توانخواهان ضایعه نخاعی و معلولین با معلولیت شدید البرزی با سرانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار ریالی دنبال شده است.

یک پارک استاندارد برای تردد نابینایان در کرج افتتاح شده است

مدیرکل بهزیستی استان البرز با بیان اینکه اقلام بهداشتی از جمله مواد ضدعفونی کننده، دستکش و ماسک به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال به صورت رایگان در اختیار تمامی مراکز شبانه روزی قرار داده شده است، واریز مبلغی با سرانه دو میلیون و ۸۲۰ هزار ریالی با پوشش پنچ ماه و نیم برای افراد مجهول الهویه مراکز طبق ثبت در سامانه جهت تهیه لوازم بهداشتی را نیز از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد.

وی اضافه کرد: در بخش دیگر نیز در دو مرحله تهیه اقلام بهداشتی مشتمل بر ۶ هزار و ۲۰۰ عدد ماسک، ۵۰۰ لیتر الکل، ۲۰۵ گالن ۲۰ لیتری محلول ضدعفونی کننده، ۵۵۰ بسته دستکش لاتکس، ۷۰ عدد مایع ضدعفونی کننده ۵ لیتری، ۱۰۰عدد محلول نیم لیتری مخصوص ضدعفونی و ۱۵۰ دست لباس کرونا انجام شده است. در زمینه مناسب سازی معابر عمومی در سال ۹۸ و سه ماهه نخست امسال، ۸ پارک قابل دسترسی شده و یک پارک استاندارد نیز برای تردد نابینایان در کرج افتتاح شده است.

حیدری از انجام سه هزار مترمربع پیاده رو سازی و نصب ۹۹ عدد تابلوی توقف ویژه معلولین در استان البرز خبر داد و بیان کرد: ۳۶ تقاطع در سطح استان اصلاح و قابل تردد شده و هنچنین یک ایستگاه اتوبوس در میدان شهدای کرج به صورت پایلوت مناسب سازی شده و ایستگاه های بین میدان کرج تا شهدا نیز در حال حاضر آماده سازی هستند.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با بیان اینکه ۵۴ دستگاه اتوبوس low roverr که دارای سطح ارتفاع پایینی هستند توسط شهرداری خریداری شده و در خطوط شهری شروع به فعالیت کرده اند، اظهار کرد: اداره کل بهزیستی با هدف احقاق حقوق معلولین در دسترسی به ادارات کل استان البرز و ادارات تابعه اقدام به بازدید ۵۰ اداره کل و بیش از ۴۰۰ اداره تابعه برای ارزیابی جشنواره شهید رجایی کرده است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری