کد خبر:2269
پ

ساخت مستندپیرغلامان دلداده کلید خورد

مستند بلند «پیرغلامان دلداده » به تهیه کنندگی و کارگردانی حامدمنیعی با موضوع شخصیت پیرغلامان حسینی  در البرزکلید خورد. حامد منیعی به عنوان تهیه کننده  مستند از وجود اتاق فکری فعال بهره می برد. اتاق فکری که به دنبال یافتن موضوعاتی متناسب با نیاز جامعه و نیازمند به بازشناسی بیشتر در برنامه های تلویزیونی هستند. او معتقد است […]

مستند بلند «پیرغلامان دلداده » به تهیه کنندگی و کارگردانی حامدمنیعی با موضوع شخصیت پیرغلامان حسینی  در البرزکلید خورد.

حامد منیعی به عنوان تهیه کننده  مستند از وجود اتاق فکری فعال بهره می برد. اتاق فکری که به دنبال یافتن موضوعاتی متناسب با نیاز جامعه و نیازمند به بازشناسی بیشتر در برنامه های تلویزیونی هستند. او معتقد است هر چه از «پیرغلامان» بگوییم کم است؛ آنها میراث های معنوی ما هستند که باید تکریم شوند و به نسل جوان بیشتر شناسانده شوند.

به گزارش جهان البرز –  حامد منیعی تهیه کننده و کارگردان «پیرغلامان عاشق» درباره انگیزه‌هایش از آغاز ساخت این مستند توضیح داد: طی سالیان اخیر اتفاقاتی در پای روضه‌های عزاداری دیدم که احساس کردم نیاز است به اندازه خودم از قدمای روضه خوانی که در وصف آل الله می‌خوانند قدردانی کنم؛ کسانی که شبیهشان در روزگار و نسل جدید کمتر دیده می‌شود.

وی افزود: افرادی که به جز مداح بودن، ویژگی‌های اخلاقی داشتند و در دوران خود بجا و به قاعده امانت داری کردند و این امانت به دست هم نسلهای ما رسیده است. نسل من در کودکی مقتل‌هایی را می‌شنیدیم که زاده توهمات و خیالات نبودند و شعر و ادبیات، آهنگ و نوا و دستگاه در آنها نقش داشته است. اما امروز این شیوه کمرنگ شده و مخاطبان روضه تغییر ذائقه دادند.

این مستندساز با اشاره به صرف چهار ماه زمان برای تحقیق و پژوهش پیرامون این موضوع، ادامه داد: طی این پژوهش‌ها دریافتم روضه خوانی‌های قدیم قواعد خاصی داشته است. روضه خوان‌ها صرفا دارای صدای خوب نبودند و ویژگی‌های اخلاقی داشته‌اند و مقاتل را تلطیف شده برای مخاطبانشان اجرا می‌کردند. اما امروزه نوحه‌ها شکل انتزاعی و سورئال به خودش گرفته است!

وی همچنین از معرفی  چهره های پیرغلامان این شهر در مستند پیرغلامان عاشق رو نمایی خواهد نمود .

انتهای پیام/ علی سلیم نژاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری