کد خبر:4934
پ

ساخت اتوواکسن آبزیان در موسسه رازی شعبه شیراز به سرانجام رسید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، دکتر علی آمقی رودسری، معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک مؤسسه رازی با اشاره به تولید اتوواکسن ماهی به عنوان یکی از دستاوردهای سال جاری که به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی با تولید این واکسن از مرحله استیصال در حوزه پرورش ماهی در کشور عبور کردیم، […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، دکتر علی آمقی رودسری، معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک مؤسسه رازی با اشاره به تولید اتوواکسن ماهی به عنوان یکی از دستاوردهای سال جاری که به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی با تولید این واکسن از مرحله استیصال در حوزه پرورش ماهی در کشور عبور کردیم، گفت: تحقیق برای تولید اتوواکسن های ماهیان آب شور برای پیشگیری از عفونت با باکتری های «ویبریو هاروی و لاکتوکوکوس گارویه آ» بنا بر تقاضای یک شرکت خصوصی و تاکید سازمان شیلات و سازمان تحقیقات در زمستان گذشته کلید خورد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون برای پیشگیری از هر یک از باکتری های مذکور ۵ میلیون دز واکسن غوطه وری تهیه شده است، افزود: این واکسن ها پس از طی مراحل کنترلی در اختیار شرکت مزبور قرار داده شده که مصرف آن با موفقیت همراه بوده است. تحقیقات برای تولید ۵ میلیون دز واکسن تزریقی دوگانه «ویبریو هاروی-لاکتوکوکوس گارویه آ» نیز در دست انجام است که پیش بینی می شود طی یک ماه آینده در اختیار شرکت متقاضی قرار گیرد. مراحل تحقیق و تولید این واکسن ها در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه جنوب کشور (شیراز) انجام شده است.

در همین راستا دکتر علی شیرازی نژاد، رئیس موسسه رازی شعبه شیراز با اشاره به تفاوت واکسن با اتو واکسن اظهار کرد: واکسن تهیه شده از عامل بیماری زای حیوانات بیمار یک مزرعه برای واکسیناسیون علیه همان بیماری در همان مزرعه، اتوواکسن نام دارد و نیازی به گواهی های معمول برای واکسن های عمومی و پروانه ساخت ندارد. واکسن های معمولی مصرف عمومی دارند و برای یک کشور یا دنیا ساخته می شوند و باید یک سری گواهی های لازم مانند پروانه ساخت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه اتو واکسن به دلیل اینکه بسیار گران تر از واکسن معمولی است معمولا وارد نمی شود و طی سفارش ساخته می شود، اذعان کرد: مسئله اصلی، عدم وجود چنین واکسنی است که در صورت عدم تامین این گونه واکسن مزارع دچار مشکل شده و باید واکسن وارداتی بر حسب نوع شرکت و میزان دز از کشورهای اروپایی وارد شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری