کد خبر:4864
پ

رونمایی از پنج سامانه الکترونیکی دادگستری البرز در هفته قوه قضائیه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز در نشست شورای مدیران دادگستری استان با اشاره به انتظارات از شورای حل اختلاف البرز گفت: ۱۰۴ هزار پرونده در شورای حل اختلاف استان البرز، مورد رسیدگی قرار گرفته است اما هنوز آمار صلح و سازش از متوسط کشوری فاصله […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز در نشست شورای مدیران دادگستری استان با اشاره به انتظارات از شورای حل اختلاف البرز گفت: ۱۰۴ هزار پرونده در شورای حل اختلاف استان البرز، مورد رسیدگی قرار گرفته است اما هنوز آمار صلح و سازش از متوسط کشوری فاصله دارد که انتظار می رود با تلاش بیشتر و استفاده از ظرفیت های موجود و دستورالعمل ابلاغی رئیس قوه قضائیه در خصوص ارجاع پرونده‌های قابل صلح و سازش، امکان مصالحه بیشتر میان طرفین اختلاف فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های دادگستری استان البرز در سال‌های گذشته تعیین تکلیف پرونده‌های مسن بود، بیان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی های صورت گرفته و در راستای طرح تحول قضائی در پایان سال ۹۸ با وجود مشکلات ایجاد شده در جریان شیوع کرونا، بیش از ۵۰ درصد از این پرونده‌ها مختومه شد و در تلاش هستیم در راستای تاکید ریاست قوه قضائیه تا پایان نیمه اول سال، کاهش بیشتری در تعداد پرونده‌های مسن استان داشته باشیم.

رئیس کل دادگستری استان البرز به تبیین اقدامات شورای مدیران دادگستری در یک سال اخیر پرداخت و ادامه داد: قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری که پنج جرم در زمینه حقوق عامه را پوشش می‌دهد اواخر سال گذشته تشکیل شد. تاکنون در زمینه سیاست گذاری‌های مربوط به پیشگیری، مقابله و رسیدگی اقدامات مهمی انجام شده که منجر به آزادسازی حدود ۸۰۰ هکتار از اراضی ملی تغییر کاربری یافته و اعاده آن به وضعیت سابق شده است.

فاضلی هریکندی یکی از مشکلات استان البرز را ساخت و سازهای فاقد پروانه و غیرقانونی در محدوده شهرها دانست و اضافه کرد: با توجه به ناهماهنگی‌ها در این زمینه و نبود وحدت رویه، دادگستری استان پیشقدم شد و جلسه وحدت رویه بین نمایندگان کمیسیون ماده ۱۰۰ را برگزار کرد که بر این اساس کمیته خاصی پیش بینی شده تا در خصوص جرائم و تخریب، وحدت رویه داشته باشیم.

عالی ترین مقام قضایی استان البرز تکمیل طرح های عمرانی و احداث مجتمع های جدید را از جمله اقدامات یک سال گذشته و پیش روی دادگستری برشمرد و اظهار کرد: در سفر آیت الله رئیسی به استان البرز مصوبات خوبی در زمینه تکمیل زیرساخت ها و تامین نیروی انسانی برای این استان داشتیم که بر این اساس ساختمان دادگستری کل و مجتمع ماهدشت با تامین اعتبار لازم در سال جاری مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت. همچنین احداث ساختمان دادگستری در اشتهارد و چهارباغ نیز در سال جاری آغاز خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات دادگستری در حوزه زندان ها و اقدامات تامینی اشاره و بیان کرد: اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، حضور مدیران و قضات در زندان ها با رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور رسیدگی به درخواست زندانیان، پیگیری کاهش استفاده از مجازات حبس، راه اندازی دادرسی از طریق ویدئو کنفرانس و بررسی و اعطای مرخصی به بیش از پنج هزار زندانی بخشی از این اقدامات بوده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه رونمایی از پنج سامانه الکترونیکی در هفته قوه قضائیه دستاوردی مهم برای دادگستری استان البرز است، ادامه داد: این سامانه ها شامل سه گانه های زندان هاست که یکی مربوط به کمک به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد و دیگری سامانه رصد مجرمین حرفه‌ای به منظور پیشگیری از ارتکاب جرم و سومی «سها» یا سامانه همیار اجرای احکام کیفری با هدف ثبت اطلاعات تمام زندانیان است.

وی افزود: دو سامانه دیگر در زمینه بنگاه های اقتصادی و مقابله با تغییر کاربری است که سامانه مشورتی تحلیل اقتصادی دادگستری البرز (سمتاد) شامل شناسنامه تهیه بنگاه های اقتصادی و ارائه گزارش در خصوص آن ها بوده و دیگری سامانه GIS است که اطلاعات تمام تغییر کاربری های استان البرز را به صورت برخط ارائه خواهد کرد.

در پایان این نشست کارمندان قضایی و اداری برگزیده در سال ۱۳۹۸ با اهدای لوح و هدیه توسط رئیس کل دادگستری استان البرز مورد تقدیر قرار گرفتند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری