کد خبر:5228
پ

راهکارهای تشویقی برای وکلای کمک کننده به صلح و سازش

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز در نشست تعیین ظرفیت جذب جدید مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضائیه در سال ۱۳۹۹ با تشریح نگاه دادگستری استان به وکلا گفت: همواره وکلا را به عنوان بخشی از کارگزاران عدالت در کنار ضابطان قضایی، کارشناسان، قضات […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز در نشست تعیین ظرفیت جذب جدید مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضائیه در سال ۱۳۹۹ با تشریح نگاه دادگستری استان به وکلا گفت: همواره وکلا را به عنوان بخشی از کارگزاران عدالت در کنار ضابطان قضایی، کارشناسان، قضات و کارمندان دادگستری می بینیم و معتقدیم تمام مراحل احقاق حق و صدور حکم مرهون این تلاش جمعی است.

وی ادامه داد: پذیرش وکلای جدید دادگستری از دو طریق مرکز وکلای قوه قضائیه و کانون وکلا صورت می‌گیرد که با توجه به اینکه وکلای مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه به نوعی وابستگی بیشتری به قوه دارند به همین جهت هم در بسیاری از مسائل از جمله رعایت شئون وکالت انتظار بیشتری از این بخش وجود دارد.

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های مهم دوره جدید قوه قضائیه، تحول است، تشریح کرد: بر این مبنا طرح تحول قضایی تدوین شده که در این راستا در دادگستری استان البرز نیز شورای تحول تشکیل و برنامه‌های تحولی از این طریق پیگیری می‌شود. صدور بیش از ۵۰ بخشنامه و دستورالعمل پس از انتصاب آیت الله رئیسی در قوه قضائیه از مصادیق جهش ایجاد شده در قوه قضائیه به منظور تحقق تحول قضایی است.

وی با اشاره به برخی مفاد آیین نامه تعیین تعرفه حق الوکاله متذکر شد: این آیین نامه یکی از موارد ابلاغی پس از انتصاب رئیس جدید قوه قضائیه است و به عنوان یک نوآوری بسیاری از موضوعاتی که پیش از این و برای سال‌های متعدد مورد ابهام وکلا، موکلین و مراجع قضایی بود برطرف شده و ظرفیت های خوبی در زمینه اجرای سیاست‌های قوه قضائیه ایجاد شده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: در این دستورالعمل به ایجاد صلح و سازش توسط وکلا در دعاوی تاکید و راهکارهای تشویقی برای وکیل و اصحاب پرونده در نظر گرفته شده است و بر این مبنا در صورت صلح و سازش در هر مرحله، پرداخت حق الوکاله هم ممکن خواهد بود.

وی با اشاره به بخشنامه دیگر ابلاغی رئیس قوه قضائیه در زمینه ساز و کارهای تعیین تعداد وکیل مورد نیاز هر استان گفت: بر اساس قانون و این دستورالعمل، هیأتی مرکب از رئیس کل دادگستری استان، رئیس دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلای دادگستری یا رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضائیه تشکیل شده و تعداد وکلای مورد نیاز جدید را با استناد به تبصره ماده ۱ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب ۱۳۷۶ بر اساس معیارهایی مانند جمعیت استان، تعداد پرونده های قضایی و ظرفیت دادگستری استان تعیین می‌کنند.

فاضلی هریکندی افزود: بر اساس همین دستورالعمل بر شناسایی و تقدیر از وکلای شایسته تقدیر تاکید شده که نشان می‌دهد تکریم در قوه قضائیه در عمل پیگیری می شود؛ تمام مقامات قضایی ملکف شده‌اند وکلای شایسته تقدیر را بر اساس معیارهایی نظیر میزان اهتمام در راستای ایجاد صلح و سازش و فصل خصومت، کمک به کاهش ورودی پرونده، اهتمام به احقاق حق، همکاری با نهادهای مردمی، انجام وکالت های معاضدتی در جهت حمایت از حقوق عامه و جلب رضایت مردم، اهتمام به امور پژوهشی و آموزشی، رعایت شئون وکالت، ترویج ارزش‌های دینی و تبعیت از قوانین و مقررات از طریق روسای کل دادگستری شناسایی و به معاونت حقوقی قوه قضائیه معرفی کنند.

در این نشست پس از بررسی معیارهای لازم برای تعیین تعداد وکلای جدید مورد نیاز استان البرز، در خصوص میزان پذیرش کارآموزان وکالت اتخاذ تصمیم شد. پیش از این، در نشست جداگانه با رئیس کانون وکلای دادگستری استان البرز نیز تعداد کارآموزان جدید مورد نیاز در سال ۱۳۹۹ تعیین شده بود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری