کد خبر:5489
پ

دلیل مقاومت صنوف در برابر تعطیلی های کرونایی، عدم حمایت دولت از آن ها بود

بهروز حصاری، رئیس اتاق اصناف مرکز استان البرز و اتحادیه ابزار و یراق و رنگ این استان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری جهان البرز گفت: در سطح شهرستان کرج ۶۰ اتحادیه و در سطح استان البرز ۱۲۵ اتحادیه وجود دارد که مدیریت حوزه اصناف را بر عهده دارند. در سطح شهرستان کرج […]

بهروز حصاری، رئیس اتاق اصناف مرکز استان البرز و اتحادیه ابزار و یراق و رنگ این استان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری جهان البرز گفت: در سطح شهرستان کرج ۶۰ اتحادیه و در سطح استان البرز ۱۲۵ اتحادیه وجود دارد که مدیریت حوزه اصناف را بر عهده دارند. در سطح شهرستان کرج حدود ۸۰ هزار و در سطح استان البرز حدود ۱۲۵ هزار واحد صنفی فعال و مشغول خدمت رسانی هستند.

وی اذعان کرد: در فاز اول شیوع ویروس کرونا نخستین صنفی که دستور تعطیلی آن از سوی ستاد کرونای استانی صادر شد آرایشگران زنانه بود و پس از آن با توجه به سیر صعودی این بیماری، از ابتدای فروردین تصمیم گیرندگان استانی مجبور به تعطیلی صنوف دیگر شدند که البته واحدهایی که مردم برای تهیه ارزاق عمومی و مایحتاج ضروری خود به آنها مراجعه می کردند از این قائده مستثنی شدند.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان البرز با اشاره به همکاری بالغ بر ۹۸ درصد واحدهای صنفی در زمینه عدم فعالیت در فاز اول شیوع کرونا و زمانی که امکان دسترسی به اتحادیه ها در ایام نوروز وجود نداشت، تصریح کرد: با تایید تمامی دست اندرکاران استانی می توانیم ادعا کنیم در سطح کشور تقریبا رتبه اول را در زمینه همکاری اصناف در این حوزه به دست آورده ایم.

وی افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته و استفاده بهینه از فضای مجازی تمام نیروها پای کار آمدند و به تأیید دانشگاه علوم پزشکی، استاندار البرز و دادستان کرج و نیز حضور میدانی همکاران، فاز اول به خوبی مدیریت شد. به دلیل نحوه علمکرد دولت و عدم حمایت از صنوف آسیب دیده در فاز اول واژه «به خوبی» در فاز دوم، به کار برده نمی شود؛ این در حالی است که همه ما مشکلات دولت ناشی از تحریم های ظالمانه را باور داریم.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان البرز با اشاره به اینکه معمار کبیر انقلاب اصناف را بازوان ستبر انقلاب نامیدند، اظهار کرد: پس از انقلاب و در دوران دفاع مقدس، وقوع بلایای طبیعی و بروز مشکلات دیگر، همیشه اصناف خط مقدم خدمت رسانی بودند و حتی گاهی زودتر از دولت اقدام به کمک رسانی می کردند.

حصاری خاطرنشان کرد: زمانی که طرح مواسات و همدلی از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شد با اینکه اصناف جزو آسیب دیدگان ناشی از شیوع ویروس کرونا بودند، به ندای ایشان لبیک گفتند و در این زمینه حضوری پررنگ داشته و انتظار داشتند دولت حداقل بخشی از این اقدامات را ببیند و از اصناف به صورت ویژه حمایت کند.

وی بیان کرد: در بسیاری از جلسات و مصاحبه ها اشاره کردیم که دولت در بحث سهم بیمه کارفرما و مالیات مشاغل در سال ۹۸ تخفیفاتی را برای صنوف در نظر گیرد اما اقدامی صورت نگرفت. به گفته رئیس اتحادیه چایخانه داران، در این مدت حدود ۵۰۰ واحد صنفی برای ابطال پروانه خود اقدام کرده اند و در صورتی که هر یک از این واحدها برای ۵ تا ۱۰ نفر اشتغال ایجاد کرده باشند با ابطال پروانه این صنوف، ۵ هزار نفر نیروی بیکار اضافه می شود.

حصاری با اشاره به همکاری خوب اصناف در زمینه ایجاد اشتغال عنوان کرد: در حال حاضر دولت برای ایجاد یک شغل چقدر باید هزینه کند؟ در زمینه های ایجاد اشتغال، سرمایه در گردش، خدمت رسانی ها و پرداخت مالیات، اصناف نه تنها باری روی دوش دولت نیستند بلکه باری را از دوش دولت بر می دارند و در این برهه از زمان انتظار حمایت داشتند که صورت نگرفت.

وی به عدم استقبال از سامانه کارا اشاره کرد و گفت: در ابتدا، مقرر شد صنوف به ازای هر کارگر بیمه شده تسهیلاتی با بهره ۱۲ درصد و بازپرداخت دو ساله دریافت کنند. اکنون این سؤال در ذهن ایجاد می شود که تکلیف برخی از صنوف مانند آرایشگاه های زنانه که در این مقطع آسیب زیادی دیدند و برخی از آنها به تنهایی توسط بانوانی اداره می شود که سرپرست خانوار هستند و کارگر بیمه شده ای هم ندارند، چه می شود؟

رئیس اتاق اصناف مرکز استان البرز اظهار کرد: در فاز اول که سامانه کارا با وجود قوانین مذکور مورد استقبال قرار نگرفت، وجود کارگر بیمه شده و کد کارگاهی از الزامات ثبت نام حذف شد اما به دلیل برخی تصورات واهی مبنی بر آگاهی دولت از اطلاعات درآمدی و … صنوف باز هم میلی به ثبت نام نشان ندادند و در فاز دوم مقاومت هایی در قبال تعطیلی آن ها صورت گرفت که ریشه در این موارد داشت.

وی ضمن گلایه از عدم همکاری و رعایت دستورات بهداشتی توسط مردم، سلامت جامعه را اولویت اول اتاق اصناف دانست و بیان کرد: ما باید نگران سلامت جامعه باشیم؛ این بیماری معلوم نیست تا چه زمانی مهمان ما باشد و در حال حاضر هم تنها دستورالعمل پیشگیری و رعایت پروتکل های بهداشتی است. ما با سلامت مردم شوخی نداریم، اما مواردی مشاهده شده که نانوا به خاطر خودداری از دریافت وجه نقد از سوی مشتری مورد ضرب و شتم مشتری قرار گرفته است.

حصاری ضمن گلایه از عدم همکاری و رعایت دستورات بهداشتی توسط مردم اعلام کرد: تا تاریخ ۲۷ مرداد ماه سال جاری ۱۳ هزار و ۳۵۸ واحد صنفی فاقد پروانه شناسایی و به آنها اخطار داده شده تا قانونمند شوند و اتحادیه های مربوطه ملکف به پاسخگویی در این زمینه هستند که پس از ارجاع به اتحادیه، کار صنوف بدون مجوز به کجا رسیده است؟

رئیس اتاق اصناف مرکز استان البرز در مورد رعایت پروتکل ها از سوی صنوف عنوان کرد: در این زمینه برخورد با صنوف تنها با مدیریت اتاق اصناف نیست بلکه مسئولیت آن با دانشگاه علوم پزشکی است و در بازرسی، اتاق نیز همکاری لازم را دارد ضمن اینکه اداره نظارت بر اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی نیز همکاری بسیار خوبی در این زمینه داشت. اگر واحدی پروتکل ها را رعایت نکند برای بار اول اخطار، بار دوم یک هفته پلمب و بار سوم مجازات ها تشدید می شود.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری