کد خبر:5461
پ

توسیلیزومب، داروی کنترل عوارض تنفسی کرونا مجوز ورود به بازار گرفت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، امیر فرشچی، نائب رییس اتاق بازرگانی استان البرز با بیان اینکه داروی توسیلیزومب با نام تجاری تمزیوا که می تواند عوارض تنفسی کرونا را کنترل کند مجوز ورود به بازار گرفت، گفت: این دارو اکنون در درمان بیماران مبتلا به کرونا در قسمت‌های مختلف دنیا مانند فرانسه، ایتالیا […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، امیر فرشچی، نائب رییس اتاق بازرگانی استان البرز با بیان اینکه داروی توسیلیزومب با نام تجاری تمزیوا که می تواند عوارض تنفسی کرونا را کنترل کند مجوز ورود به بازار گرفت، گفت: این دارو اکنون در درمان بیماران مبتلا به کرونا در قسمت‌های مختلف دنیا مانند فرانسه، ایتالیا و چین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: مطالعات بالینی متعدد در این کشورها اثربخشی قابل توجه توسیلیزومب در این بیماران را نشان داده است. مطالعه ای که در ایران، اثربخشی این دارو بر بیماران مبتلا به کرونا را بررسی کرد به صورت یک بازویی انجام شد. بر اساس نتایج حاصل از مطالعه، مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در مراحل شدید بیماری، با کاهش قابل قبولی همراه بود و نتایج به دست آمده با نتایج حاصل از سایر مطالعات انجام شده جهت ارزیابی اثربخشی داروی توسیلیزومب در دنیا منطبق بود.

فرشچی با بیان اینکه به همین دلیل اداره کل داروی  سازمان غذا و دارو پس از دریافت نظر مثبت کارشناسی اداره بالینی، مجوز استفاده تمزیوا در بیماری کووید ۱۹ را صادر کرد، در خصوص میزان تولید این دارو عنوان کرد: هیچ گونه محدودیتی در تولید این دارو و عرضه به داروخانه های کشور وجود ندارد و هم اکنون نیز ذخیره احتیاطی ویژه ای در کشور ایجاد کرده ایم که پاسخگوی نیاز بیماران سراسر کشور باشد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان البرز از تلاش کارشناسان مربوطه در وزارت بهداشت قدردانی کرد و ادامه داد: تولیدکنندگان قدردان تلاش های مدیران و کارشناسان در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هستند که با تمام توان این چند ماه به صورت شبانه روزی در کنار صنعت دارو بوده اند و امور جاری تولیدکنندگانی که با همه چالش ها در پی رساندن داروهای حیاتی به بیماران هستند را تسهیل کردند.

فرشچی بار دیگر هشدار داد: مصرف غیرعلمی و غیرتخصصی این دارو برای بیماران کرونایی می تواند مضر باشد. این دارو درمان کرونا نیست و شرایط خاصی برای مصرف به منظور مهار طوفان سایتوکاینی بیماران دارد و تمامی افرادی که کووید ۱۹ دارند مشمول شرایط استفاده نیستند. در عین حال مهم است که مصرف دارو در مراحل شدید بیماری و پیش از رسیدن بیمار به فاز بحرانی باشد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان البرز اظهار کرد: در شرایطی که بخش مراقبت‌های ویژه در مراکز درمانی متعدد در قسمت‌های مختلف کشور از بیماران با درگیری تنفسی بحرانی اشباع شده‌اند، تزریق به موقع تمزیوا در بیماران با درگیری تنفسی می‌تواند فشار موجود بر بخش‌های مراقبت‌های ویژه را نیز کاهش دهد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری