کد خبر:4405
پ

تهیه شناسنامه قضائی بیش از ۳ هزار بنگاه اقتصادی/۹۰ درصد مدیران دادگستری البرز بومی هستند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز در دیدار با منتخب کرج، فردیس و اشتهارد در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در محل دادگستری برگزار شد، با اشاره روند برگزاری انتخابات اخیر در استان گفت: با همکاری و تعامل ایجاد شده بین دستگاه قضایی، مجریان انتخابات […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز در دیدار با منتخب کرج، فردیس و اشتهارد در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که در محل دادگستری برگزار شد، با اشاره روند برگزاری انتخابات اخیر در استان گفت: با همکاری و تعامل ایجاد شده بین دستگاه قضایی، مجریان انتخابات و نهاد نظارتی و همچنین اقدامات پیشگیرانه که پیش از برگزاری انتخابات در دادگستری استان اتخاذ شد انتخاباتی سالم در استان برگزار شد.

وی با بین اینکه امیدواریم دیگر منتخب حوزه انتخابیه کرج، فردیس و اشتهارد نیز با مشارکت حداکثری مردم برگزیده شود، به نگاه ویژه قوه قضائیه به استان البرز اشاره کرد و متذکر شد: رئیس قوه قضائیه به دلیل سابقه فعالیت قضایی در استان البرز، شناخت کافی نسبت به مسائل این منطقه داشته و در فرصت‌های مختلف مشکلات این استان را پیگیری می‌کند.

تهیه شناسنامه ۳ هزار و ۵۰۰ بنگاه اقتصادی

فاضلی هریکندی تدوین و اجرای طرح تحول قضایی که در سه ماهه سوم سال ۹۸ آغاز شد را برطرف کننده بسیاری از مشکلات دادگستری استان دانست و افزود: یکی از محورهای این برنامه که یکی از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب و رئیس قوه قضائیه بوده، حمایت از صنایع و واحدهای تولیدی است که بدین منظور در دادگستری استان برای اولین بار شناسنامه قضایی بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ فعال و بنگاه اقتصادی تهیه شده تا در تصمیم‌گیری‌های قضایی مورد استناد قرار گیرد.

وی بیان کرد: محوریت این فعالیت‌ها بر اساس سند تحول قضایی استان بر ممانعت از توقف فعالیت‌های تولیدی و اقصادی تاکید دارد که در راستای منویات رهبری و بخشنامه رئیس قوه قضائیه است. به تمام روسای حوزه‌های قضایی و دادستان‌های استان البرز تاکید شده است از هرنوع توقف خط تولید بر اساس احکام قضایی ممانعت کنند و راهکارهای جایگزین را برای اجرای حکم در پیش بگیرند.

انتصاب ۹۰ درصدی مدیران بومی در دادگستری

فاضلی هریکندی یکی از سیاست‌های مهم دوره مدیریتی خود را استفاده از مدیران بومی برشمرد و اضافه کرد: بیش از ۹۰ درصد انتصابات انجام شده در دادگستری این استان از قضات و کارکنان بومی یا دارای بیش از ۱۵ سال سابقه اشتغال و سکونت در استان البرز بوده است که پس از بررسی‌ها و مطالعات متعدد، اتخاذ شده و تاکنون نتایج خوبی به دنبال داشته است.

رئیس کل دادگستری استان البرز ساماندهی فضای مجازی را یکی از اولویت‌های مهم دادگستری استان عنوان و بیان کرد: درصدد هستیم تا بستر فعالیت قانونی سایت‌ها و کانال ها را فراهم کنیم؛ دادستان‌های استان با هرنوع بی‌قانونی در این زمینه برخورد خواهند کرد.

آزادسازی ۸۰۰ هکتار از اراضی زراعی و ملی البرز از ابتدای سال جاری تاکنون

رئیس کل دادگستری استان البرز تشکیل «قرارگاه صیانت از بیت المال و حفظ کاربری استان البرز» را از نتایج پربار ستاد تحول قضایی استان برشمرد و عنوان کرد: تاکنون نزدیک به ۸۰۰ هکتار از اراضی زراعی و ملی استان البرز آزادسازی شده است؛ این آزادسازی‌ها و مقابله با حفر چاه‌های غیرمجاز برای حفظ منابع طبیعی برای نسل آینده با قوت ادامه خواهد یافت.

سیستم اداری ضد فساد طراحی شود

مهدی عسگری، منتخب مردم کرج، اشتهارد و فردیس در انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار از تشکیل کارگروه‌های تخصصی با رویکرد «مسأله‌محوری و چاره‌اندیشی» خبر داد و گفت: یکی از این کارگروه‌ها مربوط به مباحث «حقوقی و تقنینی» و کارگروه دیگر مربوط به «آسیب‌های اجتماعی و سبک زندگی» است که امکان همفکری و همیاری با بخش های مرتبط در دادگستری در این روند وجود دارد.

وی با اشاره‌ به تلاش‌های مثبت دادگستری استان البرز برای بهبود پاسخگویی به مردم و صیانت از حقوق عامه تاکید کرد: امیدواری مردم به دستگاه قضا در دوره اخیر افزایش یافته است که این سرمایه ارزشمند نیاز به محافظت و توسعه دارد؛ ارتقای این امیدواری بسیار مهم است چراکه مردم به دنبال عدالت‌محوری و تداوم عملی مبارزه با فساد و تبعیض هستند.

عسگری متذکر شد: در مبارزه با فساد، نباید تنها به رویکرد قضایی بسنده کرد بلکه با تمرکز بر پیشگیری، باید سازوکارها و فرآیندها به گونه‌ای بازطراحی شوند که امکان بروز فساد کاهش یابد. برای اینکه روند مبارزه با فساد و رانت‌خواری نتیجه‌ قابل قبول داشته باشد باید سیستم اداری ضد فساد طراحی شود که این مهم می‌تواند با همفکری و همیاری مجلس با دستگاه قضایی آغاز شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری