کد خبر:5603
پ

بهره مندی ۵۰ مددجوی ناشنوای البرزی از خدمات وام خوداشتغالی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، اسدالله حیدری، مدیرکل بهزیستی استان البرز در رابطه با هفته ناشنوایان گفت: هدف از نام گذاری این هفته، ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست مداران و عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن رو به رو هستند که […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، اسدالله حیدری، مدیرکل بهزیستی استان البرز در رابطه با هفته ناشنوایان گفت: هدف از نام گذاری این هفته، ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست مداران و عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن رو به رو هستند که در همین راستا اقدامات مختلفی از سوی سازمان بهزیستی صورت گرفته است.

وی توسعه خدمات توانبخشی در کلینیک‏‌های تخصصی، ارائه خدمات توانپزشکی، آموزش مهارت‏‌های زندگی به ویژه شیوه‌های ارتباط تلفیقی (لب‌خوانی و زبان اشاره)، حمایت از برنامه‏‌های حرفه ‏آموزی و اشتغال ناشنوایان، اجرای طرح‏ های مختلف توانمند سازی، پرداخت شهریه دانشجویان کم شنوا و ناشنوا، ارائه خدمات در مراکز روزانه خانواده کودک کم شنوا و ناشنوا و کاشت حلزون را از جمله این فعالیت‏ ها برشمرد.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با بیان اینکه حل مشکلات افراد ناشنوا و کم شنوا و تلفیق کامل آنان در عرصه‏ های شغلی و اجتماعی و دسترسی کامل آنان به خدمات موردنیاز از مهم ترین اولویت‏ های سازمان بهزیستی است، افزود: تحقق کامل این هدف منوط به همگرایی کامل تشکل‏ های فعال در این حوزه، تمکین سایر دستگاه ‏های اجرایی به قوانین مرتبط با معلولان و حمایت نهادهای نظارتی جهت ارزیابی دقیق عملکرد دستگاه ‏ها و نظارت بر حسن اجرای این قوانین است.

حیدری مطرح کرد: آگاه سازی و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه از طرق توسعه و تقویت آموزش تلفیقی در مدارس که زمینه رشد و تعالی و درک متقابل دانش آموزان شنوا و کم شنوا را به دنبال دارد، توسعه فراگیر شیوه‏ های ارتباطی ناشنوایان و روش ‏های تعامل موثر با آنان از طریق رسانه‏ ها و سازمان ‏های غیردولتی و ایجاد فرصت ‏های برابر برای این افراد در زمینه‏ های شغلی و آموزشی به خصوص مراکز آموزش عالی خواسته ناشنوایان و از اولویت های دستگاه های متولی امر است.

وی افزود: ایجاد امکان استفاده بهینه این عزیزان از رسانه ملی، دسترسی مطلوب آنان به تولیدات رسانه‏ ای، منابع آموزشی و فضاهای مجازی، استفاده بهینه از فناوری های جدید در این حوزه و در تعامل با دانشگاه ها و در نهایت تلفیق کامل آنان در ساختار جامعه نیز از دیگر اولویت هاست. تحقق این امر مستلزم ایجاد وحدت رویه بین تشکل‏ های فعال در حوزه آسیب ‏های شنوایی، همگرایی گام ‏های فعالان امر در بخش ‏های دولتی و غیردولتی و همسویی نگاه‏ های معطوف به مسائل ناشنوایان است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز اذعان کرد: با توجه به اینکه بیش از نیمی از کم شنوایی ها قابل پیشگیری هستند و مداخله زودهنگام برای موفقیت همه کودکان کم شنوا از بدو تولد ضروری است، آگاهی افراد جامعه نسبت به اینگونه مسائل می تواند به پیشگیری از کم شنوایی ها از بدو تولد کودکان کمک کند. ۴ هزار و ۷۳۸ مددجوی ناشنوا تحت پوشش اداره کل بهزیستی استان البرز هستند.

حیدری با اشاره به بهره مندی ۷۹ مددجو از خدمات شهریه دانشجویی و با بیان اینکه ۴۷۰ مددجوی مستمری بگیر ناشنوا تحت پوشش اداره کل هستند، عنوان کرد: ۵۰ مددجو از خدمات وام خود اشتغالی به مبلغ دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و ۱۲۰ توانخواه از خدمات قطعات کاشت حلزون به مبلغ ۹۸۵ میلیون و ۲۹۶ میلیون ریال بهره مند شدند. ۱۵۰ سمعک به مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان خریداری شده و ۲۸ نفر نیز کاشت حلزون به مبلغ ۸۴۰ میلیون ریال انجام دادند.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری