کد خبر:4855
پ

بزرگترین نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی البرز در کرج افتتاح می شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، فریدون محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در دویست و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج از تدوین یک برنامه یک ساله و یک برنامه چهار ساله بر اساس احصای وضعیت استان البرز در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ابتدای […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، فریدون محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در دویست و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج از تدوین یک برنامه یک ساله و یک برنامه چهار ساله بر اساس احصای وضعیت استان البرز در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ابتدای انتصاب خود در این استان خبر داد.

وی افزود: ابتدای انتصاب بنده در این استان بسیار متعجب شدم از اینکه البرز با این قدمت تاریخی یک موزه استاندارد ندارد و تعداد زیادی از ساکنان این استان از قدمت و سابقه تاریخی و فرهنگی آن اطلاعی ندارند در حالیکه بخشی از هویت شهری و فرهنگی یک شهر یا استان با شناخت شهروندان نسبت به تاریخ آن شکل می گیرد.

محمدی با بیان اینکه با کشفیات صورت گرفته از تپه ازبکی استان البرز به نوعی خاستگاه تمدن ایران شده است، اظهار کرد: در این راستا باید با تبدیل سایت ازبکی به سایت موزه برندسازی و هویت سازی کرده و این استان را به جهانیان معرفی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با اشاره به وجود دو کاروانسرای ارزشمند کشور در استان البرز اذعان کرد: کاروانسرای شاه عباسی به عنوان نماد تاریخی شهر کرج باید به مرکز فرهنگی و هنری و نماد آثار هنری استان البرز تبدیل شود.

وی اضافه کرد: تبدیل کاروانسرای کرج به بزرگترین موزه اقوام ایران یا موزه باستان شناسی البرز و یا محلی برای عرضه صنایع دستی به صورت عملیاتی و کارگاهی می توانند اقدامات موثری در حوزه صنایع دستی استان باشند که تحقق آن ها مشروط به همکاری شهرداری در این زمینه است.

محمدی با اشاره به وجود بیشترین رشته های صنایع دستی در استان البرز عنوان کرد: در راستای جهش اقتصادی در حوزه صنایع دستی، بزرگترین نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی البرز به مساحت ۶۰۰ مترمربع ماه آینده در کرج افتتاح می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز از افتتاح موزه نقاشی های تاریخی در کاخ سلیمانیه خبر داد و افزود: این اداره کل آمادگی همکاری با شهرداری کرج در زمینه ایجاد بازارچه های صنایع دستی و اختصاص بخشی از فرهنگسراهای شهرداری کرج به کارگاه صنایع دستی را دارد.

وی با بیان اینکه بنای مارکوف واقع در ساختمان پردیس کشاورزی به موزه هنر و تاریخ کشاورزی تبدیل می شود، عنوان کرد: باید ساز و کاری ایجاد شود تا مردم، گردشگران و گروه های توریستی بتوانند از فضای این دانشکده بازدید کنند. باید یک بازار شبانه توریستی نیز در کرج داشته باشیم که طرح آن تهیه شده است.

محمدی با اشاره به تلاش برای راه اندازی تور روزانه البرزگردی مطرح کرد: اداره کل میراث فرهنگی آمادگی همکاری سه جانبه با دانشکده پردیس کشاورزی و مدیریت شهری را دارد. مهمترین برنامه ما مقصدسازی البرز و کرج است که در این راستا ۲۵ پروژه در دستورکار قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز بیان کرد: از شهرداری و شورای شهر کرج درخواست می کنیم این اداره کل را یاری کنند تا با انجام پروژه های گردشگری، کرج را به مرکز برندهای گردشگری سلامت ایران و البرز را به قطب بومگردی ایران تبدیل کنیم و اکسپوی عشایری در البرز اجرا شود.

وی از برپایی جشنواره دائمی اقوام ایرانی به مدت سه سال در کرج و اشتهارد خبر داد و اظهار کرد: با برگزاری این جشنواره و ایجاد اقامتگاه بومگردی می توان بازار خوبی را برای عرضه آثار هنری استان البرز ایجاد و کرج را به الگوی شهر گردشگر تبدیل کرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری