کد خبر:5193
پ

انتقاد رئیس دادگستری البرز از ساخت و ساز سازماندهی شده در چهارباغ

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز در آیین تودیع و معارفه رئیس دادگستری چهارباغ، تبدیل حوزه قضایی بخش چهارباغ به دادگستری را یکی از مطالبات مردمی و مسئولان این شهر عنوان کرد و گفت: با توجه به شناخت ایجاد شده به مشکلات و معضلات این شهر […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز در آیین تودیع و معارفه رئیس دادگستری چهارباغ، تبدیل حوزه قضایی بخش چهارباغ به دادگستری را یکی از مطالبات مردمی و مسئولان این شهر عنوان کرد و گفت: با توجه به شناخت ایجاد شده به مشکلات و معضلات این شهر و درخواست‌های مطرح شده، موضوع ارتقای حوزه قضایی این شهر به دادگستری به محضر رئیس قوه قضائیه ارائه شد.

وی با بیان اینکه پس از موافقت وی با ارتقای حوزه قضایی چهارباغ به دادگستری، تشکیلات قضایی با صلاحیت دادگستری شهرستان در چهارباغ ایجاد شد، افزود: در سفر آیت الله رئیسی به استان البرز نیز مصوبات متعددی در زمینه توسعه منابع انسانی، زیرساختی، تجهیز و گسترش فضای فیزیکی داشتیم که یکی از این مصوبات در زمینه تخصیص نیروی انسانی و احداث ساختمان دادگستری چهارباغ است که امسال عملیات آن آغاز خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به آسیب‌ها و معضلاتی که به دلیل شرایط خاص استان در آن وجود دارد، مطرح کرد: سکونت اتباع بیگانه، استقرار چهار زندان، تنوع فرهنگی و قومیتی، قرارگیری در محور مواصلاتی چندین استان، نزدیکی به پایتخت، استقرار صنایع مختلف، تغییر کاربری‌ها و حفر چاه‌های غیرمجاز از جمله این مسائل هستند.

فاضلی هریکندی اضافه کرد: چهارباغ با معضلات تغییرکاربری‌ها و حفر چاه‌های غیرمجاز درگیر است که این موضوع در سفر آیت الله رئیسی مورد تاکید قرار گرفت و در مدت زمان کمتر از یک هفته پس از ابلاغ آن توسط رئیس قوه قضائیه در استان البرز به صورت جدی مورد پیگیری قرار گرفت که منجر به تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز متذکر شد: قانون در زمینه حفظ و احیای حقوق عامه، متولیان امر را مشخص کرده است و در تمام موارد قوه قضائیه و دادگستری مسئولیت نظارت دارند اما روند پیشبرد امور به گونه‌ای بود که احساس کردیم اگر ورود نداشته باشیم دیگر خبری از مزارع و باغات استان نخواهد بود.

وی ادامه داد: بدین منظور با تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری استان البرز در صدد برآمدیم این شرایط را ساماندهی و عقب ماندگی موجود در این حوزه را جبران کنیم که با توجه به پیگیری های انجام شده در قرارگاه، حجم آزادسازی در استان البرز از ابتدای سال جاری تاکنون با ۱۰ سال اخیر برابری می‌کند.

ویلاسازی غیرمجاز مسئولان در استان البرز

فاضلی هریکندی تصریح کرد: این قرارگاه در پنج حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی، چاه‌های غیرمجاز، تغییر کاربری‌های غیرمجاز، محیط زیست و جرائم مربوط به حریم‌ها فعالیت خواهد داشت و از مرحله پیشگیری تا مقابله را در برمی‌گیرد که قطعا اولویت بر پیشگیری و جلوگیری از شکل گیری تخلفات خواهد بود.

رئیس کل دادگستری استان البرز با انتقاد از کوتاهی دستگاه‌های متولی در مقابله با تغییر کاربری اراضی زراعی اذعان کرد: متاسفانه شاهد هستیم که در بخش‌های مختلف همین بخش چهارباغ به دلیل نبود نظارت دقیق، ساخت و سازهای غیرمجاز به شکل گسترده و سازماندهی شده ادامه دارد.

رئیس کل دادگستری استان البرز مقابله بدون ملاحظه با تغییر کاربری‌های غیرمجاز در استان را از مطالبات جدی رئیس قوه قضائیه بیان کرد و ادامه داد: موضوع ویلاسازی غیرمجاز از سوی برخی مسئولان در استان البرز به خصوص در چهارباغ و ساوجبلاغ به محضر آیت الله رئیسی منعکس شده و در این راستا دستور برخورد قانونی و بدون ملاحظه داده شده است.

وی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها، بسیاری از افرادی که اقدام به ویلاسازی می‌کنند از اهالی بومی منطقه نیستند بنابراین این انتظار از رئیس دادگستری و دادستان چهارباغ وجود دارد که ضمن رعایت موازین قانونی مرتبط به ساکنان بومی، برخورد و مقابله جدی با تغییر کاربری‌ها را در دستور کار قرار دهند.

فاضلی هریکندی واگذاری اراضی زراعی و باغ‌ها در قطعات بزرگ توسط برخی از نهادها از طریق آگهی مزایده بدون توجه به امکان تغییر کاربری از سوی خریداران را غیرقابل پذیرش دانست و افزود: آنچه پیش روی این اراضی واگذار شده قرار دارد تفکیک و تغییر کاربری غیرمجاز است که پیگیری جلوگیری از این واگذاری‌ها در دستورکار دادگستری استان خواهد بود.

وی با هشدار به مدیران دستگاه‌های اجرایی عنوان کرد: انتظار داریم مسئولان اقداماتی انجام ندهند که نیاز به ورود دادگستری و در نتیجه برخورد قضایی باشد؛ رسیدگی قاطع در خصوص پرونده‌های مهم آغاز شده اما به دلیل برخی ملاحظات و محدودیت‌های دستگاه قضایی، اطلاع رسانی در خصوص همه پرونده ها انجام نمی‌شود ولی آنچه اخیرا منعکس شده بازداشت تعدادی از کارکنان شهرداری کرج و تعدادی از مدیران شهرک‌های صنعتی استان به دلیل جرایم مالی و اقتصادی است.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و جزئیات متعاقبا به اطلاع مردم خواهد رسید، خواستار افزایش تعامل سازنده با حفظ استقلال قضایی مدیران دادگستری شهر چهارباغ با امام جمعه و مسئولان اجرایی این شهر و شهرستان ساوجبلاغ شد و گفت: رسیدگی به پرونده‌های مسن، تکریم همکاران و مراجعان، حمایت از بنگاه های تولیدی، توجه به سلامت کارکنان و رسیدگی به گزارشات مردمی در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری