کد خبر:3510
پ

البرز ابداع کننده طرح هما برای آموزش هنرهای تجسمی در کشور است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، اسدالله حیدری، مدیرکل بهزیستی استان البرز به مناسبت روز جهانی اوتیسم گفت: در تقویم ۱۴ فروردین ماه روز جهانی آگاهی از اوتیسم نامگذاری شده است تا افراد عادی جامعه از اختلالات طیف اوتیسم بیشتر بدانند و در مواجهه با این مسئله با آگاهی کامل برخورد کنند. مدیرکل بهزیستی […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، اسدالله حیدری، مدیرکل بهزیستی استان البرز به مناسبت روز جهانی اوتیسم گفت: در تقویم ۱۴ فروردین ماه روز جهانی آگاهی از اوتیسم نامگذاری شده است تا افراد عادی جامعه از اختلالات طیف اوتیسم بیشتر بدانند و در مواجهه با این مسئله با آگاهی کامل برخورد کنند.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در خصوص خدماتی که زیر نظر بهزیستی برای توانجویان دارای اوتیسم ارائه می شود، افزود: مراکز آموزش و توانبخشی روزانه تحت نظارت بهزیستی در تمام ایام هفته از ساعت هشت صبح تا ۱۳ به شکل مرکزمحور و گروهی مجموعه ای از خدمات آموزشی، توانبخشی، روانشناختی و هنری را به کودک و خانواده ارائه می دهند.

وی افزود: مراکز دیگری نیز فعالیت دارند که قادر به ارائه خدمات در منزل هستند و این خدمات توسط تیم های تخصصی توانبخشی و آموزشی به صورت انفرادی در خانه به این افراد ارائه می شود. مراکز حرفه آموزی که برای توانجویان سنین بالاتر طراحی شده و به امر حرفه آموزی می‌پردازند و همچنین مراکز تشخیص و غربالگری که به امر تشخیص و شناسایی کودکان می پردازند نیز تحت نظارت سازمان بهزیستی در حال فعالیت هستند.

حیدری مطرح کرد: این خدمات به صورت مرکزمحور، خانواده محور و کلینیک محور ارائه می شود و برخی از روش ها مانند ABA ،PECS، TEACCH، PRT  Intesisve Interaction ،PRT در این مراکز ارائه می شود. همچنین محتواهای ارائه شده شامل آموزش های شناختی، آمادگی برای مدرسه، خدمات گفتار درمانی، خدمات کار درمانی، خدمات مشاوره و اصلاح رفتار، آموزش های خودیاری، تمرینات هنری از قبیل موسیقی درمانی و هنر درمانی، مشاوره خانواده و گروه درمانی خانواده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با بیان اینکه البرز ابداع کننده و مجری طرح هما برای آموزش هنرهای تجسمی در کشور است و آموزش های سراسری در کل کشور و همچنین برگزاری نمایشگاه های کشوری توسط این استان انجام می شود، عنوان کرد: در این ایام با توجه به شرایط کنونی به وجود آمده فعالیت های مراکز به صورت مجازی با خانواده‌ها ادامه داشته و پس از پایان تعطیلات نوروزی به شکل جدی تر ادامه خواهد داشت.

اوتیسم یک بیماری نیست بلکه یک اختلال رشدی در عملکرد مغز است و افراد مبتلا به اوتیسم سه نوع علامت را نشان می دهند: روابط اجتماعی ضعیف، مشکلاتی در ارتباط کلامی و غیرکلامی و علائق و فعالیت های محدود که این علائم در سال های اول زندگی بروز می کند و به نظر می رسد که در سرتاسر زندگی ادامه پیدا می کند. اگر چه داروی خاصی برای درمان اوتیسم وجود ندارد اما شروع زودتر آموزش ضروری است چراکه موجب موجب بهبود رشد اجتماعی و کاهش رفتارهای نامطلوب می شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری