کد خبر:3423
پ

اعطای مرخصی به پنج هزار زندانی در استان البرز

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز امروز در آئین تودیع و معارفه رئیس حوزه قضایی طالقان با تقدیر از زحمات شبانه روزی پزشکان و کادر درمان، تمام عوامل اجرایی و انتظامی دخیل در اجرای طرح «فاصله گیری اجتماعی» گفت: این طرح از مصوبات ستاد ملی و […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جهان البرز، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز امروز در آئین تودیع و معارفه رئیس حوزه قضایی طالقان با تقدیر از زحمات شبانه روزی پزشکان و کادر درمان، تمام عوامل اجرایی و انتظامی دخیل در اجرای طرح «فاصله گیری اجتماعی» گفت: این طرح از مصوبات ستاد ملی و استانی پیشگیری و مقابله با کرونا و همچنین از مصوبات شورای تأمین استان است.

رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: طرح فاصله گیری اجتماعی با هماهنگی و تعامل مابین مسئولان اجرایی، قضایی، انتظامی، نظامی و اطلاعاتی استان در حال اجرا است و رؤسای دادگستری ها و دادستان ها در تمامی حوزه های قضایی استان ضمن همکاری با عوامل اجرایی، بر کیفیت اجرای طرح نظارت دقیق دارند.

وی با تأکید بر تعامل دستگاه قضایی البرز با مجموعه استانداری و سایر عوامل اجرایی و درمانی استان جهت مقابله با شیوع کرونا افزود: دستورالعملی به رؤسای دادگستری ها و دادستان ها و مدیرکل بازرسی استان صادر شده که با تأکید بر تکریم مردم در اجرای طرح «فاصله گیری اجتماعی» با هر نوع کوتاهی در اجرای آن و نیز با متخلفین از اجرای طرح برخورد قانونی صورت گیرد.

رئیس کل دادگستری استان البرز در رابطه با مجازات در نظر گرفته شده برای متخلفان تصریح کرد: برای افرادی که با مأموران اجرای طرح همکاری نکرده و شرایط اعلام شده را رعایت نکنند مبلغ پنج میلیون ریال جریمه نقدی و توقیف یک ماهه خودرو در نظر گرفته شده است.

فاضلی هریکندی افزود: برای برخی از این افراد که از اجرای مصوبات خودداری و نسبت به مأمورین مجری طرح مقابله و مقاومت کنند، حسب مورد امکان تشکیل پرونده و تعقیب کیفری در شعب ویژه ای که برای رسیدگی به این جرایم تعیین شده، به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی و تمرد نسبت به ماموران در حین انجام وظیفه وجود دارد. در صورت تعقیب کیفری، این اشخاص با استناد به مواد ۶۰۷ و ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی به حبس تعزیری مقرر در قانون محکوم خواهند شد.

وی با اشاره به وضعیت پیشگیری و مقابله با شیوع کرونا در زندان های استان البرز بیان کرد: از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا و با توجه به شرایط بسته زندان ها، اقدامات جدی به منظور محدودسازی و کنترل ورود و خروج ندامتگاه ها آغاز شد و بدین منظور با تشکیل قرنطینه سه لایه، هر نوع ورود زندانی صرفا پس از طی مراحل قرنطینه سه لایه انجام می شود.

فاضلی هریکندی مطرح کرد: مرحله نخست لایه های سه گانه قرنطینه به ورودی های جدید اختصاص دارد که این افراد بلافاصله پس از ورود در شرایط کنترل شده به مدت ۱۴ روز نگهداری می شوند و در صورتی که در این مدت علائمی از خود بروز ندهند در داخل بندها مستقر می شوند اما اگر هر نوع علائم سرماخوردگی یا کرونا در فردی مشاهده شود بلافاصله به قرنطینه دوم که مخصوص افراد مشکوک به کروناست منتقل می شود.

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: قرنطینه مرحله سوم مختص افرادی است که آزمایش کرونای آن ها مثبت اعلام می شود و این افراد تحت مراقبت های لازم پزشکی و درمانی قرار می گیرند که تاکنون در ندامتگاه های استان البرز فردی به این لایه منتقل نشده است. از زمان شیوع کرونا تاکنون ۱۵ نفر در بین زندانیان و ورودی های جدید با علائم مشکوک به کرونا شناسایی شده بودند که پس از اخذ آزمایش، نتیجه همه آن ها منفی اعلام شد.

وی مطرح کرد: با توجه به اقدامات انجام شده جهت پیشگیری از شیوع کرونا در زندانهای استان جای هیچ گونه نگرانی برای زندانیان وجود ندارد و تاکنون موضوع خاصی که جنبه ناامنی و اقدامات خلاف قانون در ندامتگاه های مستقر در البرز داشته باشد مشاهده نشده و متعاقب مصوبات شورای تامین استان، اقدامات و هماهنگی های انجام شده با مراجع انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی، تدابیر متعددی جهت پیشگیری و در صورت لزوم کنترل و مقابله قاطع با هرگونه ناامنی در محیط داخلی و پیرامونی زندان های استان اتخاذ شده است.

فاضلی هریکندی افزود: از ابتدای شیوع کرونا با توجه به دستورالعمل رئیس قوه قضائیه، نزدیک به پنج هزار نفر از زندانیان البرزی به مرخصی اعزام شدند و در حال حاضر هم با توجه به تاکیدات ریاست قوه قضائیه و دستورالعمل های صادرشده، پرونده های متعددی از محکومین، هم از سوی قضات اجرای احکام و هم از سوی کمیته استانی سه نفره، مرکب از رئیس کل دادگستری و دادستان مرکز استان و مدیرکل زندان های استان در حال بررسی برای استفاده از مرخصی است که از معیارهای مهم برای موافقت با مرخصی های جدید، حسن رفتار و رعایت مقررات از سوی زندانیان به هنگام تحمل حبس در زندان با توجه به گزارش ندامتگاه ها است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری